SEO - Arama Motoru Optimizasyonu

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

SEO en basit anlatımla; web sitelerin hem arama motorları hem de kullanıcılar için en iyi şekilde optimize edilmesidir. Başarılı bir SEO için arama motorlarının belirlediği kriterlerini hedeflemek kadar web sitesini ziyaret eden kullanıcıların deneyimine de önem vermek gerekir.

SEO’nun açılımı çokça bilinenin aksine yalnızca “Search Engine Optimization” değil, aynı anda “Search Experience Optimizator” de demektir. Yani SEO; aynı anda hem “Arama Motoru Optimizasyonu” hem de “Arama Deneyimi Optimizasyonu Yapan Kişi” anlamlarına gelmektedir.

SEO‘nun hedefi; internet sitenizi arama motorlarının belirlediği şartlara en uygun hale getirerek, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almaktır. İnternet siteniz üst sıralara yükselirse internet sitenizi ziyaret eden kullanıcı trafiği artacaktır. İnternet sitenizin trafiğinin yüksek olması demek maddi kazancımızın da yükseleceği anlamına gelmektedir.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Neden Olmazsa Olmaz?

SEO, web sitenizden reklam harcaması yapmadan kazanç elde etmenizi sağlar.

SEO, Google gibi arama motorlarında internet sitelerinin ilgili kelimelerde listelendikleri sırayı yukarıya taşıyarak, işiniz ile ilgili arama yapan kişilerin sizi bulabilmesini sağlar. İnternet sitenizden müşteri edinebilmek için sürekli olarak reklam vermenize ihtiyacınız kalmaz. Birçok alanda hizmet veren bir firma olarak reklam vermek zorunda olan bir işiniz varsa da, reklam maliyetlerini uzun vadede azaltır.

Peki Google, web siteleri arasında sıralama yaparken hangi kriterleri göz önünde bulundurur?

Arama Motoru Algoritması, Google tam olarak açıklanmasa da resmi yada gayri resmi olarak görülen bazı sıralama faktörleri bilinmektedir. Bununla beraber bizim gibi hizmet veren SEO ajansları, kendi tecrübelerine dayanarak temel sıralama faktörlerini ortaya koymaktadır.

SEO'YA ETKİ EDEN 
FAKTÖRLER
KRİTERLER

Eğer ziyaretçiler sitenize girerken herhangi bir arama motoru (Google, Yandex vb.) kullanmadan, web sitenizi URL olarak yazarak sitenizi ziyaret ediyorsa bu ‘’Direkt Ziyaret’’ olarak kabul edilir. Bu girişler ne kadar fazlaysa, Google sıralamasında o kadar üst sıralarda olursunuz. Direkt girişleri arttırabilmek için birçok dijital pazarlama işlemleri yapmak gerekebilir.

Web sitenize giren ziyaretçilerin sitenizde geçirdikleri zaman çok önemlidir. Web sitenizin içeriği ne olursa olsun, ziyaretçiler sitenize girdikten sonra aradığı şeyi bulduğunu düşünmeli. İnternet sitenize gelen ziyaretçilerin sitede geçirdiği zaman Google sıralama kriterleri içerisinde en önemli faktörlerden biridir.

Ziyaretçiler sitenize girip çok kısa bir sürede sitenizden ayrılıyor mu yoksa sitenizde vakit geçiriyor mu? sorularının istatistiğini gösteren orana ‘’Hemen Çıkma Oranı’’ denilmektedir. İnternet sitenizi ziyaret eden kullanıcılar sitenizde bulunan diğer sayfaları da ziyaret etme eğilimi gösteriyorsa hemen çıkma oranı oldukça azalır. Bu durumun aksine kullanıcılar sitenize giriş yapar yapmaz ayrılıyorsa veya bir kaç saniye sonra sitenizden çıkıyorsa hemen çıkma oranınız artacaktır. Hemen çıkma oranı, internet sitenizin performansı ve kullanıcıların sitenizden memnuniyeti hakkında bilgi verir. İnternet sitenizin hemen çıkma oranı yüksekse sitenizde yolunda gitmeyen şeyler var diyebiliriz.

İnternet sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, ilk giriş sağladığı sayfadan farklı sayfaları mutlaka dolaşmalı. Eğer sitenizi ziyaret eden kişiler internet sitenizde bulunan farklı veya benzer sayfaları da ziyaret ediyorsa bu Google için iyi bir sonuçtur. Ziyaretçiler, aradığı konu ile alakalı sonuçları sitenizde bulmuş demektir. Sıralama sonuçlarında çoğu zaman bu şekilde doğru içeriklerle donatılmış siteler üst sıralarda çıkmaktadır.

Sizi öneren (Referans gösteren) diğer internet siteleri bir diğer adıyla ‘’Backlink’’ler, en önemli SEO kriterlerindendir. Aynı sosyal hayatımızda olduğu gibi sizi ne kadar çok kişi öneriyorsa siz o kadar başarılısınızdır imajı Google içinde geçerli bir faktördür. Burada dikkatle önem verilmesi gereken nokta şudur: Backlinkler, farklı alan adlarından ve farklı ip adreslerinden gelmelidir. Kendi sitenizden kendinize ait bir başka bir siteye link (Referans) vererek bu işlemin bir artısı olmayacağı gibi çok fazla yapılması durumunda Google tarafından cezalandırılmanızda mümkündür.

Sosyal medya bugünlerde, SEO ile alakalı gibi durmasa da aslında çok önemlidir. Sizi ne kadar kişi takip ediyor? Herhangi bir içerik yayınladığınızda bu bağlantıya tıklayıp siteye giden kaç kişi var? Google, sıralamaları yaparken bu faktörlere çok dikkat eder. İyi bir sosyal medya etkileşim gücünüz varsa web sitenize trafik sağlayabilir potansiyel müşteri kazanımınızı arttırabilirsiniz.

İnternet sitenizde yayınladığınız içerikler özgün ve kriterlere uygun olmalıdır. Bununla beraber kaynak gösterilmiş, içinde resim veya video olan içerikler sayfanın kalitesini oldukça arttırmaktadır. Kopya içerikler, daha önce Google tarafından başka bir sitede görüntülendiği için size sıralama kazandırmayacaktır. Google, kopya veya kalitesiz sayfaları üst sıralara taşımayacaktır.

Anahtar Kelime (Keyword) web sitenizde mutlaka her sayfada belirtilmelidir. Mesela; SEO ile ilgili bir makale yazıyorsanız, H etiketleri içerisinde “SEO” mutlaka bulunmalıdır. 400 kelimeden oluşan bir yazınız varsa yüzde 1-3 oranında anahtar kelime bu yazı içerisinde bulunmalıdır. bknz: https://tr.wikipedia.org/wiki/Anahtar_kelime_yo%C4%9Funlu%C4%9Fu

BAZI  
İSTATİSTİKLER
%65 SSL (Güvenlik Sertifikası) Kullanım Oranı

Google sonuçlarında üst sırada bulunan sitelerin %65’i HTTPS yani Güvenlik sertifikası kullanmaktadır

%49 Hemen Çıkma Oranı

Google sonuçlarında ilk 3 sırada bulunan sitelerin ‘’Hemen çıkma oranı’’ %49’dur

%45 İçerik Uzunluğu

Özellikle popüler kelimelerde yapılan aramalarda Google’da ilk 3 sırada çıkan siteler diğer sitelere oranla %45 daha uzun içerinler bulundurmaktadır

11.000 Toplam Backlink Sayısı

Google sonuçlarında ilk sırada çıkan sitelerin 10. Sırada çıkan sitelere göre ortalama 10.000 daha fazla backlink aldığı tespit edilmiştir.

%20 Farklı Sitelerden Gelen Bağlantılar

Google sıralamasında ilk sırada yer alan sitelerin diğer sitelere göre farklı sitelerden aldığı backlink oranı %20 fazladır

%18 İçeriğinde Anahtar Kelime Olmayanlar

Google sıralamalarında ilk 3 sırada yer alan sitelerin sadece %18’inin içeriklerinde anahtar kelime bulunmuyor. Yalnızca Başlık ve açıklama bölümünde anahtar kelime yer alıyor.