İyi Bir Website Tasarımı Nasıl Olur?

Web Sitesi Tasarımınız Nasıl ve Neden İyi Olmalı?

Website tasarımı nasıl olmalı sorusunun cevabını bugün birlikte veriyoruz. Web sitesi tasarımınız ne kadar iyiyse, ziyaretçilerin sitenizle etkileşime girme seviyesi da o kadar yüksek olacaktır.

Unutmayın ki herkes internet kullanıyor ve bir şeye gereksinimleri olduğunda ilk baktıkları yer Google! Bunun içersin de sizin potansiyel müşterileriniz ya da kurumsal ortaklarınız da pekala olabilir. Bu yüzden bir internet sitesi ve iyi bir internet sitesi tasarımı, ufak büyük fark etmeden bütün işletmeler ve markalar için son derece mühim. Web sitesi tasarımı iyi olduğunda sayfanıza gelen potansiyel müşterileri tutma olasılığı artar ve müşterilerin sayfanızla etkileşime girme oranları da yüksek olur.

Web sitenizin tasarımı işletmenizin / markanızın hangi ölçekte iş yaptığını, ne denli profesyonel olduğunu yansıttığından son derece mühimdir. Web siteniz işletmeniz için bir nevi online vitrin vazifesi görür. Bir internet sitesinin potansiyel müşterilerinizde bırakacağı kötü bir ilk izlenim, potansiyel bir müşteriyi kaybetmeniz, iyi bir izlenim ise bu müşteriyi kazanarak, bunu kara dönüştürmeniz manasına gelir.

Potansiyel müşterilerinizde iyi izlenim bırakabilmek amacıyla ilk gereksiniminiz olan kullanımı basit ve estetik bir ara yüzü olan bir internet sitesi tasarımına sahip olmanız. Bu sayede internet sitenizi ziyaret eden insanlar aradıklarını rahatlıkla bulabilecek ve ürünlerinizi / hizmetlerinizi sizin onlara sunduğunuz en iyi ve estetik biçimde görebilecekler.

İyi bir web tasarım nasıl olur?

İyi Bir Web Site Tasarımı Nasıl Olur?

Bunu tasarımcılara soracak olursanız çoğu değişik yanıtlar verecektir. Fakat ayrıntıya girmeden esas prensiplere inecek olursak; iyi bir web sitesi tasarımı, grafik tasarımı yönünden göze hoş gelmeli, kullanımı basit olmalı ve ziyaretçilerde memnuniyet yaratmalı diyebiliriz. İyi bir internet sitesi tasarımı için bağlı kalmanız gereken prensipler ise;

1- Ürünü / Hizmeti Anlaşılabilir Kılmalı
Web sitenizin amacı, ziyaretçi siteye girer girmez anlaşılır olmalı! Web sitenizi tasarlayıp geliştirirken pazarlama mesajınızı ana sayfaya (landing page), 5 kelimeyi geçmeden ve bakan bireyin sorularına yanıt verebilecek ya da o bireyin ürününüzden / servisinizden ne elde edeceğini açıklayacak şekilde koyun.

2- Ürünü / Hizmeti Kullanışlı Kılmalı
İyi bir internet sitesi, ürünün / hizmetin ne denli kullanımı basit, hayat kurtarıcı, yararlı, faydalı vb. olduğuna değinir ve bunun aksini ima dahi eden bütün vurgulardan kaçınır. Yani internet siteniz yalnızca ürünlerin / hizmetin yer aldığı bir vitrin olmamalı, onu potansiyel müşterilerinize anlatmalı, sevdirmeli, ona gereksinimleri olduğuna ikna etmeli!

3- Estetik Açıdan Cezbedici Olmalı
İnsanların günlük yaşamlarında yer aldıkları ve onların iyi bir ruh haline sahip olmaları için direk etkileri olduğundan, ürünler estetik yönden cezbedici olmalı (buna internet siteleri de dahil, zira o da sizin bir ürününüz).

Temel prensipleri uygularken, esas ve etkileri ispatlanmış bir düzene de sahip olması gerekiyor tabii ki. Bu sistemin ilk ve olmazsa olmaz öğesi “Ana Sayfa”. Web sitenizi ziyaret eden insanların ilgisini çekebilmesi ve bu insanların sayfada daha çok kalmasını sağlayabilmesi amacıyla ana sayfanızın, ziyaretçilerin ilgi alanına hitap edecek en ilgili içeriklere, derli toplu bir yapıya sahip olması ve basit okunabilir olması gerekmektedir.

İyi bir Web Tasarımın Ana Sayfasında Bulunması Gereken 5 Temel Unsur

1.Logo: Logo ya da logotype, sayfa yüklenir yüklenmez ziyaretçilerin ilgisini çekebilmesi ve internet sitesine bir giriş sembolü olarak sayfanın sol üst ya da üst ortasına yerleştirilmeli.
2.Başlık ve açıklama: Markanızı veya ürün ve hizmetlerinizi tarif eden bir başlığa ve onu destekleyecek 2-3 kelimelik bir açıklama gerekli ! Bu ikili, işletmenizin ne yaptığını ve ziyaretçiye ne vaat ettiğini açıklamalı.
3.Eylem çağrısı butonu: Web sitenizin ana sayfasındaki bir ziyaretçinin ne yapmasını istiyorsunuz? O zaman; anasayfanıza, onu buna yönlendiren bir başlık, açıklama ve buton (eğer farklı bir yere yönlendirmeniz gerekiyorsa) da koymalısınız.
4.Görsel elemanlar: Logonuzu ve başlığınızı tamamlayan kaliteli bir görsel öge markanızın değerini yükseltir. Bu; ürün ya da hizmetinizi temsil eden bir görsel, sunduğunuz şeyin oluşturduğu etkiyi gösteren bir görsel, ekibinizin bir fotoğraf ya da görseli olabilir. Bu görselin, yüksek nitelikte ve çözünürlükte olmasına özen gösterin.
5.Gezinme Menüsü: Navigasyon ögeleri, internet sitesindeki ziyaretçilere nerede olduklarını ve nereye gidebileceklerini gösterir. Bu amaçla logo ve başlığınızın altına, sayfanın üst kısmına bir gezinme menüsü yerleştirmeyi unutmayın.

Ek İçerikler
İyi bir internet sitesi tasarımında ana sayfanın rolü ne kadar mühimse de ziyaretçilere ek içeriklerle markanız, yeriniz, kendiniz, takımınız vb. ile ilgili bilgiler vermenizde mühim (zaten gezinme menüsü de bu amaçla yok mu?). İyi bir internet sitesi tasarımı, hakkında, iletişim, blog, ürün kataloğu ve referanslar gibi bölümleri de içermeli. Bu tip ek içerikler hem ziyaretçilerin markanız, ürün ya da hizmetleriniz ile ilgili daha çeşitli bilgi sahibi olmasını hem de SEO yönünden internet sitenizin daha kuvvetli olmasını sağlar.

Eğer sizinde iyi bir web tasarım danışmanlığına ihtiyacınız varsa Çorlu Web Tasarım Ajansı olarak hizmet vermekten onur duyarız.

GoogleBOT HTTP/2 Taramalarına başlıyor

Googlebot’ları yakında HTTP/2 olarak tarama yapacak. Google’ın yaptığı açıklamada; Ana akım tarayıcılar HTTP’nin ileri versiyonu HTTP/2’yi desteklemeye başladığından beri, web uzmanları Googlebot’un bu protokolde yükseltilmiş,

Daha Fazla Oku »

Google Search Central Nedir?

Google tarafından önce Google Site Haritaları olarak kullanıma açılan ve daha sonra Google Web Yöneticisi Merkezi olarak ismi değiştirilen internet yöneticisi panelinde bir isim değişikliğine

Daha Fazla Oku »