Instagram için SEO dönemi başlıyor

Instagram SEO özelliği Nedir?

Instagram SEO ile arama sonuçlarını güçlendirmek amacıyla bir özellik daha getiriyor. Bir çok ülkede anahtar kelime arama özelliği beta olarak kullanmaya başlandı.

Şirket bugün İngiltere, ABD, İrlanda ve Kanada dahil olmak üzere altı ülkede İngilizce dilindeki kullanıcıların, anahtar kelimeleri kullanarak Instagram üzerinde arama yapabileceklerini duyurdu. Daha öncesinde sadece hashtag’leri ya da hesapları arayabiliyorlardı. Mesela, eskiden “arama motoru optimizasyonu” bulmak istiyorsanız, sadece isminde ya da biyografisinde #aramamotoruoptimizasyonu ya da “arama motoru optimizasyonu” varyasyonları tespit edilen hesapları bulabilirdiniz.. Fakat şimdi Instagram, kullanıcıların anahtar kelimeleri içeriklerin alt metinlerinden aramasına izin verecek, yani belirli bir etiket eksik olsa bile içerisinde arama motoru optimizasyonu geçen gönderiler sonuçlarda gösterilecek.

Instagram SEO özelliği, Instagram içerik yönetimi için büyük bir değişiklik diyebiliriz. Instagram, insanlara aslında istedikleri gönderileri bulma konusu ile ilgili sinir bozucu sonuçları gösterebiliyordu. Fakat yeni algoritmayla ile bu sorunun ortadan kalkması bekleniyor.

Instagram Anahtar Kelimeleri Nasıl Filtreleyecek?

Instagram’ın anahtar kelime ile bütün gönderilere erişme özelliğinin nasıl çalışacağı henüz tam anlamıyla bilinmiyor. Fakat, bir Instagram sözcüsü konuyla ilgili olarak şu şekilde bir açıklama yaptı. Bu yeni özelliğin “içerik türü, açıklama, paylaşılma zamanı” gibi bir çok değişkenleri içerisinde bulunduracağını ve kullanıcı ile alakalı en doğru içerikleri bulmak amacıyla makine öğrenimi kullanılacağını” belirtiyor.

Instagram’ın genellikle en çok konuşulan sorunlarından biri arama yapanlara, bulmak istedikleri gönderileri sunmak ile ilgili birtakım sınırlamaları bulunduğuydu. Şirket bu yeni özellik ile birlikte yaşanan bu meseleye bir tedbir alacak. Fakat kuşkusuz ki, arama sonuçlarında Instagram Topluluk Kuralları’nda yer alan genel konular ve sözcükler sınırlandırılmaya devam edilecek. Mesela, Trump gibi sosyal medyada sıkça tartışılan anahtar kelimeler kısıtlandırılarak arama yapılması engellenecek fakat profiller ve etiketlere erişim sağlanabilecek.

Özelliğin Türkiye’de ne zaman kullananlara sunulacağı ile ilgili ise net bir bilgi şimdilik bulunmuyor.

GoogleBOT HTTP/2 Taramalarına başlıyor

Googlebot’ları yakında HTTP/2 olarak tarama yapacak. Google’ın yaptığı açıklamada; Ana akım tarayıcılar HTTP’nin ileri versiyonu HTTP/2’yi desteklemeye başladığından beri, web uzmanları Googlebot’un bu protokolde yükseltilmiş,

Daha Fazla Oku »

Google Search Central Nedir?

Google tarafından önce Google Site Haritaları olarak kullanıma açılan ve daha sonra Google Web Yöneticisi Merkezi olarak ismi değiştirilen internet yöneticisi panelinde bir isim değişikliğine

Daha Fazla Oku »