GoogleBOT HTTP/2 Taramalarına başlıyor

Googlebot’ları yakında HTTP/2 olarak tarama yapacak.

Google’ın yaptığı açıklamada;

Ana akım tarayıcılar HTTP’nin ileri versiyonu HTTP/2’yi desteklemeye başladığından beri, web uzmanları Googlebot’un bu protokolde yükseltilmiş, daha ve daha yenilikçi sürümü ile tarama yapıp yapamayacağını merak ediyordu. Kasım 2020’den itibaren Googlebot, HTTP/2 üstünden bazı siteleri taramaya başlayacak.

HTTP/2 nedir?

HTTP/1.1’in bir ileri sürümü , internetin veri transferi amacıyla kullandığı protokoldür. HTTP/2, mimarisi ve istemciler (örneğin, tarayıcınız) ve sunucular için uyguladığı yeni özellikler ile birlikte HTTP’den çok daha sağlam, verimli ve daha hızlıdır.

 

Google bu değişikliği neden yapıyor?

Bu konuyla alakalı olarak Google şöyle diyor;

Genel olarak, bu değişikliğin sunucu kaynak tüketimi yönünden taramayı daha verimli duruma getirmesini bekliyoruz. H2 ile Googlebot, sunucuya tek bir TCP bağlantısı açabilir ve aniden birçok bağlantı gerektirmek yerine sunucu üstünden birden fazla dosyayı verimli bir şekilde paralel olarak aktarabilir. Bağlantılar ne kadar az noktadan gelirse, sunucu ve Googlebot’un tarama için kaynak harcaması o kadar az olur.

 

HTTP ile HTTP/2 farkları

HTTP/1.1 ile HTTP/2 protokolleri arasındaki en büyük değişiklik, HTTP/1.1 protokolünün her bir statik dosya için (css,js,resim,video vb.) sunucuya ayrı ayrı talepler göndermesidir. Her dosya için ayrı istek gönderilmesi ve cevaplanması sitenin açılma süresinin artmasına neden olmaktadır. HTTP/2 de ise talepler toplu gelerek, en süratli şekilde cevaplanmakta ve bu şekilde açılış hızlarında ki gecikmelerin önüne geçilmektedir.

HTTP/2 ile tarama bizim sitemizde ne işe yarayacak?

Websitelerde kullandığımız bir çok cache ve hız eklentisi bildiğiniz üzere css,js gibi açılmayı geciktiren dosyaları sıkıştırarak hızlandırma sağlıyor ve iyi yapılmamış birçok sıkıştırma web sitelerinin ulaşabileceği hız değerlerinden uzak kalmasını sağlıyor. Bizler bu gecikmeyi kullandığımız tarayıcılarda yaşamasak ta Google Pagespeed testleri hala HTTP/1.1 üzerinden tarama gerçekleştirdiği için Google hızınızı görünenden daha düşük kabul ediyor.

HTTP ile HTTP/2 farkı

Yapılan birçok testte açılış hızında %20’lik bir artış görülmüş ve daha iyi optimize edilmiş sitelerde bu oran %30-40’lık bir hızı farkına ulaşmaktadır.

 

Sitemin HTTP/2’yi destekleyip desteklemediğini nasıl test ederim?
Cloudflare, bir sitenin h2’yi destekleyip desteklemediğini test etmek amacıyla çok sayıda teknik bilgi içeren bir blog gönderisine sahiptir, oradan inceleyebilirsiniz.

Sitemi HTTP/2’ye nasıl yükseltirim?
Bu aslında sunucunuza bağlıdır. Sunucu yöneticinizle ya da barındırma sağlayıcınızla konuşmanızı öneririz.

Sunucumu bir an evvel yükseltmem gerekiyor mu?
Gerçekten size kalmış. Google’ın ne zaman tüm siteleri HTTP/2 ile taramaya başlayacağı henüz belirsiz.

Sitemin HTTP/2 ile taranıp taranmadığını nasıl anlarım?
Bir site h2 ile taramaya başladığında, Search Console’da kayıtlı o sitenin sahipleri, tarama trafiğinin bir kısmının bundan sonra h2’nin üstünde olacağı ile ilgili bir mesaj alır.

Diğer Blog yazılarımızı incelemek için Buraya tıklayınız

GoogleBOT HTTP/2 Taramalarına başlıyor

Googlebot’ları yakında HTTP/2 olarak tarama yapacak. Google’ın yaptığı açıklamada; Ana akım tarayıcılar HTTP’nin ileri versiyonu HTTP/2’yi desteklemeye başladığından beri, web uzmanları Googlebot’un bu protokolde yükseltilmiş,

Daha Fazla Oku »

Google Search Central Nedir?

Google tarafından önce Google Site Haritaları olarak kullanıma açılan ve daha sonra Google Web Yöneticisi Merkezi olarak ismi değiştirilen internet yöneticisi panelinde bir isim değişikliğine

Daha Fazla Oku »